Projekt Kraków

INFORMACJA DOTYCZĄCA REALIZACJI PROJEKTU „ KOCHASZ DZIECI -NIE PAL ŚMIECI „

Projekt jest przede wszystkim dedykowany uczniom ( dzieciom i młodzieży ) ze szkół podstawowych z województwa małopolskiego.

Celem projektu jest podnoszenie świadomości ekologicznej i kształtowanie postaw ekologicznych młodego społeczeństwa poprzez promowanie zasad zrównoważonego rozwoju w kontekście poprawy efektywności energetycznej i ochrony powietrza i przeciwdziałaniu szkodliwym emisjom o także promowania Odnawialnych Źródeł Energii.

Cały projekt dla Szkół jest całkowicie bezpłatny dzięki dofinansowaniu tego Projektu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

W ramach Projektu Fundacja planuje przeprowadzić 80 godzin warsztatów w 20 szkołach podstawowych na terenie województwa małopolskiego. Bezpośrednim wsparciem planujemy objąć grupę docelową ok. 2000 osób. Na warsztatach będą uczestniczyć całe klasy wraz z ich opiekunami . W każdej szkole planujemy przeprowadzić w danym dniu 4 godziny lekcyjne lekcji pokazowych/ warsztatów terenowych ( w plenerze na boisku lub placu szkolnym ).  Będziemy wysyłali zaproszenia do wybranych szkół z informacją o tym Projekcie oraz umożliwimy zgłaszanie szkół do uczestnictwa w Projekcie za pomocą formularza zgłoszeniowego na specjalnie utworzonej stronie internetowej www.krakow.promykenergii.com. Ze szkołami , które wyrażą zgodę na naszą wizytę i uczestnictwo w projekcie będziemy się kontaktowali telefonicznie celem uzgodnienia wszystkich szczegółów dotyczących przeprowadzenia warsztatów.

Tematem zajęć będzie ochrona powietrza i walka ze smogiem , poprawienie efektu energetycznego i oszczędności ze stosowania technologii OZE , ograniczenie niskiej emisji spalin i odpadów powstałych ze spalania tradycyjnym opałem, ochrona wód i gleby.

Fundacja zastosuje narzędzie edukacyjne – Mobilnej Platformy Edukacyjnej OZE ( mobilne laboratorium ). i dlatego ma możliwość dotarcia z „lekcjami” do każdego miejsca gdzie jest placówka dydaktyczna . Ponadto urządzenie to gwarantuje bardzo aktywny i liczny udział uczestników lekcji.

Fundacja Promyk Energii jest pomysłodawcą  wykorzystywania Platformy Edukacyjnej OZE, na której zainstalowane są cztery źródła energii ( turbina wiatrowa , panel fotowoltaiczny ,kolektor słoneczny i powietrzna pompa ciepła ) . Jest to swego rodzaju unikat na skalę ogólnopolską, którym się szczycimy i wciąż zaskakujemy młodzież szkolną i nie tylko. Podczas warsztatów pokazujemy uczestnikom jak w prosty sposób można pozyskać tanią a przede wszystkim czystą energię z panelu fotowoltaicznego, kolektora słonecznego, pompy ciepła czy turbiny wiatrowej. A najbardziej przemawia do młodzieży fakt, że po kilku minutach przebywania platformy OZE na słońcu z kranu płynie ciepła woda. Wtedy znaczenia nabiera hasło, że „Słońce nie wystawia rachunków”. Uzyskana darmowa energia jest w 100% energią czystą i uzyskuje się ją bez spalania węglowodorów potrzebnych do produkcji prądu i ciepła a tym samym nie zanieczyszcza się atmosfery.  Nasza oferta edukacyjna zdecydowanie różni się od istniejących ofert na rynku, gdyż stawia na kształcenie dualne. Jest to system nauczania bardzo wysoko oceniany na całym świecie. Podczas naszych zajęć warsztatowych łączymy teorię z praktyką aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić lekcję i zainteresować młodzież tematyką. Na naszych zajęciach uczniowie mogą bezpośrednio porozmawiać z prowadzącym zajęcie jako ekspertem i uzyskać odpowiedź na zadawane pytania . Mogą dotknąć te prawdziwe urządzenia , zobaczyć naocznie z bliska różnice w budowie , odczytać wyświetlone w danej chwili parametry techniczne i je ocenić i zrozumieć procesy które na ich oczach się dokonują ( produkcja prądu i ciepłej wody ) , odkręcić kran nad umywalką i sprawdzić iż podgrzała się woda , podłączyć smartfon czy komputer i zobaczyć iż te urządzenia się doładowują z darmowego źródła prądu. Dostępne na rynku oferty szkoleniowe charakteryzują się  głównie podejście teoretycznym polegającym na opracowaniu i dystrybucji różnego rodzaju ulotek czy broszur. Te działania są oczywiście potrzebne ale bez odpowiednich zachęt i zaciekawienia uczestników projektu efektywność tych działań jest znikoma. Stawiamy przede wszystkim na jakość, fachowość, wiedzę i zaangażowanie Wykładowców, którzy swoją postawą zachęcają młodzież do aktywności podczas zajęć warsztatowych i praktycznego poznawania różnych sposobów pozyskiwania czystej energii. Im więcej mikro instalacji OZE tym lepsza jakość powietrza.

 Dodatkowo podczas zajęć następuje prelekcja filmu edukacyjnego „lekcja Ekologii” który obrazowo opisuje ocieplenie klimatu, Walkę ze smogiem i problemy zaśmiecania lasów, oceanów ,gleby (całej planety).

Pod koniec każdych zajęć organizowany będzie krótki quiz w formie pisemnej lub ustnej na którym uczniowie będą odpowiadali na pytania dot. treści warsztatu weryfikującą poziom wiedzy uczestnika projektu w zakresie problematyki przeciwdziałania emisjom i OZE.  Natomiast najbardziej trafne odpowiedzi i najaktywniejsi uczniowie otrzymają od razu przewidziane na ten cel drobne upominki i gadżety..

Potwierdzenie efektu ekologicznego i rzeczowego będzie miało swoją akceptację poprzez oficjalne potwierdzenia dyrekcji szkoły o dacie odbytych warsztatów , miejscu , ilości uczestników uczestniczących w pokazach i projekcji filmu ekologicznego oraz potwierdzeniu ilości materiałów edukacyjno-informacyjnych i nagród  rozdanych uczniom i nauczycielom podczas zajęć. Wszystkie wyjazdy na zajęcia terenowe do szkół  będą miały swoją dokumentację fotograficzną .

Realizując nasz Projekt odbyliśmy 20 wyjazdów terenowych do różnych szkół podstawowych w woj. Małopolskim i odbyliśmy 80 godz. lekcji/warsztatów  w tych wybranych szkołach ( 100 % planu) , w których uczestniczyło łącznie ponad 2000 uczniów

Efekt jest potwierdzony na drukach potwierdzających odbycie zajęć w szkołach z potwierdzeniem daty zajęć , ilości uczestniczących w zajęciach uczniów , ilości przekazanych materiałów edukacyjno-informacyjnych i nagród dla uczniów. Potwierdzenia są opieczętowane i podpisane przez dyrekcję szkoły lub odpowiedzialnego pedagoga.

Dodatkowo na stronie www. dedykowanej temu projektowi umieściliśmy całą dokumentację zdjęciową z odwiedzanych szkół i z prowadzenia warsztatów we wszystkich miejscowościach.

Realizacja tego Projektu będzie wymagała produkcji i emisji spotów informacyjnych o projekcie które będą emitowane na antenie Polskiego Radia Kraków.

Dodatkowo aby wzmocnić efekt ekologiczny tego Projektu zlecimy produkcję filmu ( programu edukacyjnego ) związanego z tematem Projektu. Jego kilkukrotna emisja telewizyjna będzie się odbywała na antenie TVP 3 Kraków .

Wzmocnienie efektu ekologicznego osiągniemy także poprzez prezentację w terenie baneru i roll-upu informacyjnego o tym Projekcie. Oczywiście więcej informacji o tym Projekcie i jego tematyce zamieścimy w ogólnodostępnych socjal-mediach

Loading